Solen
Głębokość : 13m
GPS: 18° 42’ 00" E, 54° 28’ 00" N
Głębokość na wraku 13 m
Głębokość na dnie 16 m
Napęd żaglowy, trzymasztowy
Szwedzki XVII wieczny okręt wojenny, średniej wielkości – galeon, zatopiony podczas bitwy pod Oliwą.
Został zakupiony przez Szwedów w Holandii, po czym przebudowany na okręt wojenny i uzbrojony w Alvsborgu. Podczas wojny polsko-szwedzkiej "Solen" działał w składzie sił szwedzkich blokujących Zatokę Gdańską. Kapitanem okrętu był Alexander Foratth. "Solen" z pozostałymi okrętami eskadry szwedzkiej uczestniczył w bitwie pod Oliwą 28 listopada 1627 roku.
Wzięty mylnie za okręt wice admiralski, "Solen" został zaatakowany i abordażowany przez polski mniejszy galeon Wodnik. Podczas walki wręcz i ostrzeliwania z broni ręcznej, zginął m.in. kapitan Foratt.
Kiedy walka zaczęła przybierać niekorzystny obrót dla Szwedów, szwedzki szyper wysadził "Solen" w powietrze, podpalając dziobową komorę prochową i powodując wybuch prochu i natychmiastowe zatonięcie okrętu. Uratowało się 46 członków załogi, wziętych do niewoli przez Polaków.
20 października 1969 podczas prac przy budowie Portu Północnego w Gdańsku natrafiono na pozostałości wraku żaglowca, który następnie zidentyfikowano z dużym prawdopodobieństwem jako "Solen".
Zachowała się część denna, pozbawiona jednak dziobu, przykryta kamieniami wykorzystywanymi na galeonie jako balast.
Wrak leżał na głębokości 16 metrów, w odległości 3 mil morskich na północny wschód od wejścia do gdańskiego portu. Z wraku wydobyto jedenaście luf armatnich, a przez kolejne lata wydobyto ponad 6 000 przedmiotów, jak dalsze dziewięć dział, kule armatnie, szufle prochowe,itp.
Eksponaty wydobyte z "Solena" znajdują się w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku.
Z uwagi na położenie wraku na podejściu do portu, 10 września 1980 wrak został przeniesiony w inne miejsce, w rejonie Gdyni-Orłowa.
Wrak nie figuruje w
WYKAZIE WRAKÓW
udostępnionych do płetwonurkowania na obszarach morskich
należących do właściwości terytorialnej
Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni