U-Boot 272

Głębokość : 49m
GPS: 18° 50’ 26,39", 54° 37’ 29,82"

Głębokość na dnie 49 m

U-272 (typ VIIC, 8 Flotylla, dow. por. Horst Hepp 1917-1944) zatonął 12 listopada 1942 roku podczas rejsu szkoleniowego w wyniku zderzenia z innym niemieckim okrętem podwodnym: U-634 na północ od Helu, nieopodal Góry Szwedów (w dokumentach niemieckich użyte jest określenie „In der Ostsee bei Hela”). W momencie wypadku na pokładzie było 41 członków załogi, w tym z oryginalnego składu przed tym rejsem brakowało 11 osób, które przebywały w podróżach służbowych, szkoleniach, szpitalu oraz na urlopach.
Do niedawna wrak znany był pod błędnym oznaczeniem U-346. Dzięki grupie nurków BalticTech i pracy Daniela Pastwy i wielu nurkowań zweryfikowano wrak na U-272.

OPIS NURKOWY
Wrak łodzi podwodnej mocno przysypany piachem. Ze względu na częste prądy jakie występują w tym rejonie, miejsce należny do trudnych nurkowo. Przechylony jest na prawą burtę z lekko zarysowaną nadbudówką. Reszta burt mocno przysypana piaskiem. Z nadbudówki wystaje peryskop, nieco dalej działko kalibry 88mm. Ze względu na korozję i uszkodzenia kadłuba z wraku wydostaje się paliwo.

Opracowanie: Daniel Pastwa

Kadłub gęsto opleciony sieciami i porośnięty muszlami.
Wrak dostępny tylko dla bardzo doświadczonych płetwonurków ze względu na głębokość, sieci i prądy.

W zależności od mocy prądów morskich wrak jest bardziej lub mniej przysypany.

Nadchodzące wyprawy :

  • Brak zaplanowanych wypraw


Zapytaj o wypłynięcia